Tyre Talk

Opony zimowe latem? To bardzo zły pomysł

Europejczycy przestawili już zegary i czekają na cieplejszą pogodę. Zmianie pory roku towarzyszy szereg rytuałów: sprzątanie tarasu, pierwsze koszenie trawnika przed domem, a w przypadku milionów kierowców także zmiana opon z zimowych na letnie. Bridgestone wyjaśnia, dlaczego wymiana opon na letnie jest jedynym właściwym rozwiązaniem.

 Opony zimowe latem? To bardzo zły pomysł

Około 43 proc. kierowców w Europie w chłodniejszej porze roku używa opon zimowych, przy czym różnice pod tym względem w poszczególnych regionach są znaczne. O ile w Polsce i Niemczech na oponach zimowych jeździ odpowiednio 92 i 88 proc. kierowców, to we Francji jest to 23 proc., a w Wielkiej Brytanii zaledwie 8 proc. Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie firmy Bridgestone w 2014 roku przez IPSOS w sześciu krajach, na próbie 7806 właścicieli samochodów prywatnych.

Popularność opon zimowych w Europie rośnie z roku na rok. Ma to związek nie tylko z anomaliami pogodowymi, które zdarzają się w ostatnich latach w zimie, ale także z nowymi krajowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Z analiz profilowych przeprowadzonych przez Bridgestone wynika, że kierowcy często podróżujący z rodziną, w tym zwłaszcza rodzice, są grupą najbardziej skłonną do sezonowej wymiany opon.  

Jednak mimo szeroko rozpowszechnianych informacji mówiących o tym, że charakterystyka opon zimowych w wyższych temperaturach nie jest odpowiednia, zaskakująco wielu kierowców nie zadaje sobie trudu, aby w odpowiednim czasie wrócić do opon letnich. Badania Bridgestone ujawniły ponadto, że prawie 10 proc. kierowców we Włoszech¹ jeździ na oponach zimowych przez całe lato, a w Danii odsetek ten wynosi aż 18 proc.²

Jake Rønsholt, Managing Director w Consumer Business Unit, Bridgestone Europe powiedział: „Każdemu, kogo kusi, aby nie zmieniać opon zimowych i jeździć na nich przez całe lato, Bridgestone odpowiada krótko: lepiej tego nie robić! Tylko letnie opony mogą zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa i osiągów w ciepłych warunkach pogodowych”.

Zmień opony na letnie już teraz

Dzięki odpowiedniemu składowi mieszanki i wzorowi bieżnika opony zimowe pozostają miękkie i elastyczne w niskiej temperaturze, zapewniając dobrą trakcję i przyczepność na suchej i mokrej, a nawet oblodzonej, nawierzchni. Kiedy jednak temperatura rośnie, opony zimowe tracą swoje zalety, przyczepność spada, a zużycie bieżnika przyspiesza.

Z kolei twardsza mieszanka w oponach letnich nie staje się zbyt miękka na rozgrzanym asfalcie i nie przykleja się do niego. W wyższej temperaturze opony letnie mają lepszą uniwersalną charakterystykę niż opony zimowe, zwłaszcza jeżeli chodzi o hamowanie i właściwości jezdne, tempo zużywania się, opory toczenia i zużycie paliwa.

Większe bezpieczeństwo na mokrej i suchej nawierzchni

Testy Bridgestone wykazały, że różnice między oponami letnimi a zimowymi pod względem skuteczności hamowania i właściwości jezdnych w ciepłych warunkach pogodowych wynoszą odpowiednio do 30 i 8 proc. – w zależności warunków drogowych i temperatury. Na mokrej nawierzchni i przy temperaturze otoczenia około 30°C droga hamowania pojazdu wyposażonego w letnie opony dobrej jakości jest do 30 proc. krótsza w porównaniu do opon zimowych. W określonych warunkach może to oznaczać nawet dwie długości samochodu.

Aby prześledzić parametry jazdy na oponach letnich i zimowych zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów:

Hamowanie na suchej nawierzchni:  https://www.youtube.com/watch?v=gang-svyxU4
Hamowanie na mokrej nawierzchni: https://www.youtube.com/watch?v=o2rT2QDHUOs 
Slalom: https://www.youtube.com/watch?v=l8KSSTBiD7E

Ciśnienie powietrza i głębokość bieżnika

Oprócz sezonowej zmiany ogumienia, należy także zwrócić uwagę na jego stan i odpowiednio dbać o opony. Ze względów bezpieczeństwa, które zależy w szczególności od właściwości jezdnych i skutecznego hamowania, warto regularnie kontrolować ciśnienie powietrza w oponach oraz głębokość bieżnika.

Proste wskazówki

Eksperci firmy Bridgestone zalecają sprawdzanie ciśnienia w ogumieniu raz w miesiącu. Wartości ciśnienia przewidziane przez producenta pojazdu są podane w instrukcji obsługi, a także na naklejce umieszczonej na słupku drzwi kierowcy, pod klapką wlewu paliwa lub w schowku w desce rozdzielczej. Do zmierzenia głębokości bieżnika można użyć monety o wartości 5 zł. Jeżeli po wsunięciu jej do głównego rowka we wgłębieniu ciągle jest widoczny srebrny rant, głębokość bieżnika jest mniejsza niż dopuszczalne 1,6 mm i oponę należy wymienić na nową.

Niestety ostatnie badania przeprowadzone w Europie wykazały, że zbyt wielu kierowców nie dba odpowiednio o ogumienie w swoich pojazdach. Aż 76 proc. zmotoryzowanych nie kontroluje ciśnienia co miesiąc, a 54 proc. sprawdza głębokość bieżnika jedynie raz w roku albo wcale³. Tymczasem, aby jeździć bezpiecznie należy wrócić do opon letnich, gdy tylko zima ustąpi, pamiętając o regularnym sprawdzaniu ciśnienia i głębokości bieżnika.

Opony zimowe latem? To bardzo zły pomysł


¹ Badanie przeprowadzone przez GiPA Italia, lipiec 2015 r.
² Dane Duńskiego Stowarzyszenia Importerów Opon.
³ Profacts 2015: Francja, Niemcy i Wielka Brytania.