Tyre Talk

Bridgestone od 18 lat w Poznaniu

Bridgestone, największy na świecie producent opon i wyrobów z gumy, podsumowuje efekt swojej wieloletniej inwestycji w Poznaniu. W rezultacie rozbudowy fabryki realizowanej od 2010 roku, Bridgestone Poznań zwiększył produkcję do 30 tys. opon dziennie, a powierzchnia zakładu wzrosła o 40 proc. – w efekcie czego region zyskał 450 nowych miejsc pracy.

Bridgestone od 18 lat w Poznaniu

Fabryka w Poznaniu jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Na powierzchni 26,6 ha produkowane są wysokiej jakości opony do samochodów osobowych. Kompleks przemysłowy był rozbudowywany kilkakrotnie. Ostatnią inwestycję zakończono w 2014 roku, a jej wartość wyniosła 429 mln zł. W lutym br. fabrykę Bridgestone Poznań opuściła stumilionowa opona – Bridgestone Potenza S001.

Rozbudowa zakładu umożliwiła zwiększenie zatrudnienia do około 1700 pracowników. Fabryka przetwarza dziennie 238 ton gumy, z której powstaje 30 tys. opon marek Bridgestone i Firestone. Bridgestone Poznań dostarcza swoje produkty do 44 krajów z całego świata, w tym na tak egzotyczne rynki jak: Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman czy Hong Kong. Klientami poznańskiej fabryki są najwięksi producenci samochodów, jak choćby: Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroën, Ferrari, Fiat, Ford, Honda, Maserati, Mercedes, Nissan, Jeep, Opel, Peugeot, Renault, Seat, Škoda, Suzuki, Toyota, Volkswagen, Volvo.

W 2014 roku firma Bridgestone została uhonorowana nagrodą „Investment of the Year”, która jest przyznawana przez wydawnictwo biznesowe Warsaw Business Journal Group. Największy producent opon na świecie został nagrodzony za inwestycje zrealizowane w dwóch polskich fabrykach firmy – w Poznaniu i Stargardzie Szczecińskim.

Stolica Wielkopolski jest miastem, które ma ogromny potencjał. Nie bez znaczenia jest także strategiczne położenie naszego regionu, w bliskim sąsiedztwie z największym rynkiem zbytu, czyli Niemcami. Bridgestone Poznań jako pierwszy i jedyny w Europie spośród wszystkich fabryk koncernu produkuje opony typu Run Flat. Myśl technologiczna firmy Bridgestone doskonale współgra z zapleczem intelektualnym i innowacyjnością stolicy Wielkopolski, tworząc najwyższą jakość, która odpowiada standardom prestiżowych marek. Bridgestone Poznań jest największą polską inwestycją światowego lidera na rynku opon. Jesteśmy dumni, że tworząc historię firmy w tym regionie, budujemy także historię naszego miasta” – powiedział Paweł Nowaczyk, dyrektor HR w Bridgestone Poznań.


Grupa Bridgestone
Bridgestone to czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych. Japoński koncern założony w 1931 roku posiada obecnie ponad 70 fabryk opon na całym świecie w których produkowane są opony o markach Bridgestone, Firestone, Dayton, Saetta, Seiberling. Łączne  zatrudnienie w koncernie przekracza 144 000 pracowników

Bridgestone był wyłącznym dostawcą opon dla F1 w latach 2007-2010, natomiast obecnie z powodzeniem angażuje się również w wyścigi motocyklowe Moto GP. Europejski dział opon Bridgestone zatrudnia 12 500 pracowników. W Polsce Grupa Bridgestone posiada 4 fabryki,  spółkę sprzedażową Bridgestone Sales Polska oraz centrum usług wspólnych Bridgestone European Business Services. Dwa z zakładów produkcyjnych, w Poznaniu i Stargardzie Szczecińskim są jednymi z najnowocześniejszych fabryk opon do samochodów osobowych i ciężarowych w Europie. Pozostałe dwie fabryki, czyli Bridgestone Diversified Products Poland  w Żarowie na Dolnym Śląsku i Firestone Industrial Products Poland w Wolsztynie w Wielkopolsce zajmują się produkcją wyrobów gumowych.

Bridgestone Poznań
Fabryka w Poznaniu powstała w 1998 r. i jest jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych japońskiego koncernu. Pracuje w niej ponad 1700 osób. Dzienna produkcja sięga ok. 30 tys. sztuk opon. Bridgestone Poznań jako pierwszy i jedyny w Europie spośród wszystkich fabryk Bridgestone produkuje opony typu Run Flat. Zakres produkcji zakładu jest rozległy - obecnie w fabryce powstaje prawie 500 rodzajów wysokiej jakości radialnych opon do samochodów osobowych oraz 4x4 o rozmiarach od 14 do 21 cali. Produkty fabryki trafiają do 44 krajów na całym świecie. Połowa z nich produkowana jest jako pierwotne wyposażenie samochodów, w tym europejskich marek segmentu premium i prestige.