Tyre Talk

Bridgestone CAIS – bieżnik pod kontrolą

Podczas październikowych targów Paris Moto Show 2016 marka Bridgestone zaprezentowała CAIS – najnowszą technologię, która w czasie rzeczywistym monitoruje warunki, jakie panują na drodze i informuje o zagrożeniach.

Bridgestone CAIS – bieżnik pod kontrolą

Oprócz najnowszych rozwiązań technologicznych w produkcji ogumienia, Bridgestone inwestuje także w systemy informatyczne wspierające kierowców podczas jazdy. Jednym z najnowszych osiągnięć firmy w tym zakresie jest system CAIS (ang. Contact Area Information Sensing).

Aby określić warunki panujące na drodze, system pozyskuje i analizuje parametry zachowania się opony na nawierzchni, która została wyposażona w czujnik i moduł bezprzewodowy. Wykryte przez czujnik parametry nawierzchni są następnie przesyłane do systemu pojazdu do analizy w czasie rzeczywistym.

CAIS to bezpieczeństwo na drodze w każdych warunkach

System czujników zamontowany wewnątrz opon Bridgestone rozpoznaje siedem różnych stanów nawierzchni: suchą, częściowo wilgotną, mokrą, błoto, świeży śnieg, ubity śnieg i lód. Dzięki CAIS kierowca otrzymuje w czasie jazdy informację o aktualnym stanie drogi. System przez cały czas gromadzi i analizuje dane na temat nawierzchni, a wyniki natychmiast trafiają do kierowcy. Na ekranie umieszczonym na desce rozdzielczej wyświetlane są także ostrzeżenia drogowe.

Do tej pory działanie technologii CAIS zostało sprawdzone na rynku japońskim. „Jesteśmy przekonani, że technologia opon rozpoznających stan nawierzchni jest źródłem istotnych informacji dla kierowców. Przeprowadzone w Japonii w warunkach rzeczywistej eksploatacji testy systemu CAIS wykazały, że rozwiązanie to ma duży potencjał. Uzyskane wyniki potwierdziły oczekiwane przez Bridgestone pozytywne zmiany na rzecz poprawy bezpieczeństwa jazdy w zmiennych warunkach drogowych” – mówi Jake Rønsholt, Managing Director w Consumer Business Unit Bridgestone Europe.

Wczesna wersja systemu CAIS została nagrodzona w kategorii Technologia Opon Roku na Tire Technology International Awards for Innovation and Excellence w 2012 roku.