Firma Bridgestone projektuje i produkuje opony przemysłowe od ponad 70 lat. W tym czasie firma wypracowała sobie wiodącą pozycję na rynku i obecnie dostarcza pełną gamę produktów terenowych i zaopatruje klientów z branży górniczej, budowlanej, operatorów autostrad i ruchu portowego na całym świecie.

Oddział Bridgestone zajmujący się produktami terenowymi (OTR) został uruchomiony w roku 1989 jako oddzielna jednostka, niezależna od oddziałów specjalizujących się w samochodach osobowych, ciężarowych i autobusach. Pozwoliło to Bridgestone skupić się na segmencie OTR bardziej niż większości innych producentów i rozwijać zróżnicowaną ofertę produktową dopasowaną do konkretnych wymagań i spełniającą oczekiwania klientów dotyczące stałej wysokiej jakości opon dostępnych na całym świecie.

Wiodące technologie
Nowoczesne, specjalistyczne oprogramowanie umożliwiło Bridgestone projektowanie opon w innowacyjny sposób, wykorzystując możliwość symulacji pracy opon w różnych sytuacjach, co pomaga wytwarzać niezwykle wytrzymałe opony. Podejście takie upraszcza procesy projektowania i skraca czas przygotowywania opon.

W tym samym czasie, firma Bridgestone kontynuuje gromadzenie wiedzy o oponach na poziomie cząsteczkowym, co pomaga zoptymalizować mieszankę gumową i reakcje między węglem, krzemem i gumą. Takie naukowe podejście nie tylko doprowadziło do opracowania opon bardziej przyjaznych dla środowiska - co widoczne jest zwłaszcza w oponach Bridgestone Ecopia do samochodów osobowych i pojazdów użytkowych, zmniejszających zużycie paliwa poprzez obniżenie oporu toczenia bez pogorszenia ogólnej wydajności opon - ale również skutecznie przedłużyło żywotność bieżnika w oponach OTR. Dzięki najnowszej technologii i umiejętności optymalizowania mieszanek gumowych, Bridgestone jest w stanie zaoferować opony o zróżnicowanych specyfikacjach dopasowanych do konkretnych potrzeb związanych z tonażem na roboczogodzinę.

Firma nieustannie inwestuje w badania i rozwój opon przemysłowych OTR, aby nieustannie poprawiać jakość produktów i ich parametry. Przykładem może być fakt, że w zakładach Bridgestone stosuje się zaawansowane technologie, takie jak kontrole przeprowadzane sprzętem rentgenowskim i ultradźwiękowym w celu zapewnienia właściwej jakości opon.

Zwiększenie produkcji dużych opon terenowych dla górnictwa
Opony terenowe Bridgestone produkowane są w japońskich zakładach firmy, zlokalizowanych w Shimonoseki, Yamaguchi i Kitakyushu. Globalny wzrost produkcji przemysłowej, zwłaszcza w Azji w ostatnich latach, doprowadził do wzrostu popytu na minerały pozyskiwane w kopalniach i kamieniołomach, co w konsekwencji generuje większy popyt na pojazdy górnicze. Wzrosła ilość wielkich pojazdów ciężarowych o ładowności do 400 ton. Zakład w Kitakyushu, który rozpoczął pracę w 2009 roku, powstał w odpowiedzi na to rosnące globalne zapotrzebowanie na duże i bardzo duże opony terenowe, któremu nie mógł sprostać zakład w Shimonoseki, będący już i tak największą na świecie fabryką opon przemysłowych.

Podobnie jest w przypadku zakładu budowanego obecnie w hrabstwie Aiken (Karolina Południowa, USA), którego powstanie pomoże odpowiedzieć na wzrastający popyt na duże i bardzo duże opony terenowe w branży górniczej i wydobywczej obu Ameryk. Kolejnym krokiem Bridgestone będzie opracowanie systemu produkcji, umożliwiającego szybkie reagowanie na rynkowe trendy popytu i terminowe dostarczanie klientom produktów wysokiej klasy.