Bridgestone Doskonałe wyniki na rynku opon OE

By Liesbeth Denys

sty 07 2019

Szeroka droga o wschodzie słońca.

W dziedzinie badań i rozwoju poziom globalnych inwestycji Bridgestone jest najwyższy w branży. Jak dotychczas, inwestycje się opłaciły.

Wyjątkowy rok dla opon OE

Bridgestone pozostaje głównym dostawcą opon OE do samochodów marek Audi, SEAT, Skoda i Grupy Volkswagen. Liczba elementów wyposażenia do Audi w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła dwukrotnie. Firma Bridgestone rozszerzyła też ofertę oryginalnego wyposażenia o produkty do aut BMW serii 3, BMW serii 7, BMW X5/X7 i BMW Z4. Producenci samochodów wybrali opony Bridgestone jako oryginalne wyposażenie ich szerokiej gamy modeli. Do tych modeli należą:

  • Pojazdy elektryczne/hybrydowe, takie jak BMW i3s, Toyota Corolla, uniwersalny Audi A6 Allroad
  • Pojazdy z nadwoziem typu tourer, takie jak Opel Insignia, innowacyjne BMW serii 8 oraz luksusowy Porsche Cayenne
  • Auta sportowe, w tym Ferrari Portofino oraz Renault Mégane R.S. i R.S. Trophy

O jeden kilometr dalej

Jeśli chodzi o projektowanie i tworzenie opon, Bridgestone wyprzedza konkurencję. Spółka współpracuje z producentami w pełnej synergii, uwzględniając ich potrzeby i łącząc je z wyobraźnią i kreatywnością swoich pracowników. Bridgestone dopasowuje opony dokładnie do konkretnych konstrukcji pojazdów – dzięki czemu może sprostać każdym wyzwaniom – aby udoskonalić każdy parametr – od oporu toczenia i zużycia paliwa, przez obniżenie poziomu hałasu i zwiększenie komfortu kierowcy, aż po poprawę właściwości jezdnych.

Indywidualne podejście Bridgestone do różnych samochodów pozwoliło firmie wyodrębnić i podkreślić najlepsze cechy każdego modelu.
Mark Tejedor , Wiceprezes Bridgestone ds. OE na rynek EMEA

Rewolucyjna technologia

Bridgestone stale podnosi poprzeczkę standardów w dziedzinie technologii, m.in. dzięki takim rozwiązaniom, jak B-Silent, ologic i usprawniona technologia kontynuowania jazdy w sytuacji nagłej utraty ciśnienia powietrza w oponie Run-Flat Technology (RFT). Przykładowo, marki Lexus i Mercedes-Benz chciały zwiększyć bezpieczeństwo kierowców w razie rozerwania lub przebicia opony. Firma Bridgestone zaspokoiła tę potrzebę, stosując rozwiązania RFT w modelu Turanza T005. Zintegrowaliśmy też RFT z oponami Potenza S007 do Ferrari Portofino, aby połączyć jazdę z dużymi przeciążeniami na zakrętach z wytrzymałością przy dużych prędkościach. Dzięki temu jazda Portofino nabrała jeszcze bardziej sportowego charakteru.

Inny przypadek: Audi i Opel poszukiwały sposobu na wyciszenie kabiny i zwiększenie komfortu jazdy. Tutaj również przyszliśmy z pomocą, stosując materiały dźwiękochłonne w szczelinach i przeprowadzając szereg innych modyfikacji przy użyciu własnościowej technologii B-Silent. Ta funkcja jest teraz dostępna w nowych modelach Audi A6, A7 i Opel Insignia.

Opony Bridgestone to równowaga i efektywność

Bridgestone produkuje również opony OE spełniające ogólne wymagania, takie jak doskonałe parametry prowadzenia pojazdu po drodze. Dzięki ulepszonemu wzorowi bieżnika, wzmocnieniu ścian bocznych osnowy opon i zastosowaniu własnościowej technologii domieszki krzemionki NanoPro-Tech, opony OE firmy Bridgestone charakteryzują się wyjątkowymi parametrami prowadzenia przy jednoczesnym obniżeniu szybkości zużycia i wydłużeniu żywotności opony.

Czasami od opon OE wymaga się czegoś więcej niż precyzyjnego dopasowania. Firma BMW potrzebowała np. zupełnie innych opon do swoich samochodów elektrycznych. W odpowiedzi firma Bridgestone dostarczyła technologię „ologic“. Zaprojektowane całkowicie własnymi siłami opony, przeznaczone specjalnie do samochodów elektrycznych, pozwoliły zoptymalizować ich osiągi i bezpieczeństwo. Potwierdzają to nowe modele BMW i3s.

Z kolei producenci Porsche zwrócili się do Bridgestone z prośbą o stworzenie opon OE, które spełniłyby potrzeby nowej oferty Cayenne w zakresie płynności jazdy na suchej nawierzchni. W tym celu firma Bridgestone stworzyła wyjątkową mieszankę o dużej zawartości krzemionki. Na suchej nawierzchni opony z tego materiału sprawdzają się doskonale. 21-calowa opona Bridgestone Dueler H/P Sport jest również najlepsza w swojej klasie pod względem płynności jazdy na mokrej nawierzchni. Jest to szczególnie wyjątkowe osiągnięcie w przypadku opony zaprojektowanej do jazdy sportowej. Dzięki temu kierowcy panują nad pojazdem i jeżdżą bezpiecznie nawet, gdy jest mokro.

Partnerstwa na przyszłość

Wedug Marka Tejedora, wiceprezesa Bridgestone ds. oryginalnego wyposażenia na region EMEA,

— Indywidualne podejście Bridgestone do różnych samochodów pozwoliło firmie wyodrębnić i podkreślić najlepsze cechy każdego modelu. Branża podlega dynamicznym zmianom. Samochody coraz częściej komunikują się z Internetem i między sobą, są autonomiczne, współużytkowane i elektryczne (tzw. CASE). Dzięki nowym rozwiązaniom i technologiom Bridgestone zaspokaja nawet najbardziej wymagające potrzeby producentów samochodów. Opony, które obecnie tworzymy, mają zaspokajać potrzeby przez najbliższe dwa do pięciu lat, a nawet o wiele dłużej.

Dzięki partnerstwom i wspólnej pracy twórczej produkty firmy to coś więcej niż tylko skrojona na miarę oferta. — To pozwoliło nam wykonać krok w nowym kierunku, zdecydowanie prowadzącym w przyszłość – wyjaśnia Tejedor. — Tworzymy nowe opony oraz rozwiązania i usługi mobilności, które charakteryzują się większą niż kiedykolwiek efektywnością, a także lepiej dopasowują się do samochodów i nowych osiągnięć w dziedzinie motoryzacji. W ten sposób pomagamy kierowcom docierać do celu bez względu na przeszkody.