Zaprezentowane na Targach Pojazdów Użytkowych IAA 2016 rozwiązanie łączy wszystkie oferowane przez Bridgestone systemy informatyczne, które za pomocą czujników zdalnie monitorują, przesyłają i analizują w czasie rzeczywistym parametry, takie jak ciśnienie czy temperatura opon w samochodach ciężarowych i autobusach.

Bridgestone Tirematics to praktyczne i oszczędne rozwiązanie flotowe, które zostało zaprojektowane tak, by mieć ogromny pozytywny wpływ na wydajność opon, zużycie paliwa i zapobieganie awariom” – mówi Neil Purves, Senior Manager Solution Business Systems w Bridgestone Europe.

System TPMS sprawdza się od 2013 roku

Od 2013 roku, w ramach programu serwisowego dla flot, firma Bridgestone zapewnia oparte na systemie TPMS usługi monitorowania ciśnienia w oponach za pomocą czujników i specjalnych bramek.

Podczas każdego przejazdu samochodu przez bramkę, specjalne zawory znajdujące się na oponach pojazdów przesyłają parametry ciśnienia poprzez sieć GSM do serwera danych flotowych firmy Bridgestone. Ciśnienie w oponach jest analizowane w czasie rzeczywistym, a gdy jego wartość nie mieści się w zdefiniowanym zakresie, automatycznie przesyłany jest e-mail do operatora floty i dostawcy usług, dzięki czemu można podjąć natychmiastowe działania. Możliwe jest także automatyczne generowanie raportów. Obecnie system odpowiada za monitorowanie ponad 100 tysięcy opon i wykonuje ponad 25 tysięcy pomiarów dziennie.

System Tirematics zapewnia nieprzerwany dostęp do danych w czasie rzeczywistym

W ramach rozszerzania dotychczasowego systemu Tirematics firma Bridgestone testuje rozwiązania zapewniające flotom dodatkowe korzyści. Poza ciśnieniem i temperaturą opon, system daje także wgląd w kluczowe parametry pojazdu – w dowolnej chwili, nie tylko podczas przejazdu przez bramkę. Przeprowadzana przez Bridgestone zaawansowana analiza tych danych pozwala szybciej reagować na problemy związane z oponą, informując obsługę floty o możliwej awarii lub gwałtownym spadku ciśnienia. System wykorzystuje zaawansowane algorytmy prognozowania i ustalania harmonogramu czynności w ramach konserwacji prewencyjnej.

Oszczędności dla flot

Profilaktyczne alerty i regularne raporty z działań konserwacyjnych to narzędzia pozwalające operatorowi floty zapewnić jej optymalne wykorzystanie.

Liczba awarii w trasie spowodowanych problemami z oponami spadła aż o 75 proc. w przypadku niektórych flot pojazdów ciężarowych. Co więcej, dzięki optymalizacji ciśnienia w oponach, floty mogą obniżyć zużycie paliwa o około 0,5 proc.

Zdaniem Bridgestone system Tirematics przyczynia się również do znacznych oszczędności w utrzymaniu opon, ponieważ zdalne monitorowanie parametrów eliminuje konieczność czasochłonnego sprawdzenia ciśnienia ręcznie. Efektywniejsze utrzymanie wydłuży z kolei żywotność opony, a tym samym zmniejszy liczbę wyrzucanych, przedwcześnie zużytych opon. Dzięki oferowanym przez Bridgestone rozwiązaniom Tirematics operatorzy flot mogą liczyć na dodatkowe obniżenie kosztów poprzez optymalizację wykorzystania pojazdów.

Dodatkowo poza nieustannym dążeniem do obniżenia kosztów eksploatacji opon i zmniejszenia ryzyka awarii, firma Bridgestone testuje także zaawansowane zastosowania systemu. W połączeniu z pozostałymi parametrami pojazdów, system może stanowić wsparcie w doborze opon do danego zadania, co pozwala świadczyć ściśle dostosowane usługi i zoptymalizować poziom wykorzystania pojazdu” – wyjaśnia Neil Purves w Bridgestone Europe.
System Tirematics™ skróci czas przestojów i awarii pojazdów